[Даллас, Техас] День незалежності України зібрав під одним дахом українців різних поколінь, що живуть у Північному Техасі. І привід для свята був не тільки 22-річчя незалежності української держави, але й 30-річчя з дня створення в Техасі Українсько-Американського Товариства.
Урочистості розпочалися з виконання американського та українського гімнів колективом «Веселка» (під керівництвом Оксани Топоріної). Короваєм від Ганни Прочко та прапорами двох країн зустрічали гостей молоді спадкоємці українських традицій з Техасу, одягнені в національні костюми. До 30-річчя Товариства в центр залу викотили торт, розфарбований у кольори українського прапора — синього і жовтого. Квітковими композиціями від Оксани Топоріної (Оксана ще й талановитий флорист: ред.), в які входили жовті соняшники, були прикрашені святкові столи.
Вперше українці великого Далласа почали збиратися ще в 1982 році, після знайомства на Міжнародному базарі (фестивалі) в Далласі. В той час зустрічі носили, скоріше, неформальний характер і їх учасники раділи, що, збираючись разом, вони можуть підкреслювати свою належність до української нації.
Піонерами української ком’юніті Північного Техасу були родини Геремез, Безна, Андріяшко, Елліс-Клобердетц, Мельнітченко, Бойчук та деякі інші. Саме тому організацію спочатку назвали Українсько-Американського Товариства Північного Техасу. Не минуло й двох років, як із зростанням кількості членів спілку перейменували в Українсько-Американське Товариство Техасу.
Першу Маланку — старовинне українське новорічне свято —Товариство відсвяткувало вже в 1984 році. Але за словами ідейного натхненника і одного з родоначальників організації Христини Геремез, самим щедрим на події для Товариства став все ж 1988 рік, коли весь світ святкував 1000-річчя прийняття християнства на Київській Русі. У той ювілейний і пам’ятний рік Українсько-Американське Товариство Техасу на Міжнародному фестивалі в Далласі гідно представило духовне багатство української культури: був надрукований величезний постер «1000 Years of Christianity in Ukraine», вручну були побудовані і розписані з використанням українського орнаменту три виставкові вуличні стенди-павільйони. Дазайн кожного павільйону нагадував купол-цибулину православних храмів, увінчаних хрестами.
Історія організації пам’ятає багато знаменних днів: це і гастролі українських музикантів, і візити українських футболістів і чиновників, і збір грошей для благодійних організацій колишньої батьківщини, і створення танцювального колективу «Зоря», і пісенного «Веселка», і спільні свята, і багато-багато іншого.
Під час святкування 30-річчя Товариства гості змогли «погортати» сторінки історії завдяки фотопрезентації Христини Геремез, яка впродовж двох з половиною термінів очолювала організацію. Найчастіше президентом Товариства обирався Ендрю Чобан (головував п’ять з половиною років). Сьогоднішній президент організації, Сандра Елліс-Клобердетц, служить українській громаді вже четвертий термін. На свято прийшли і колишні керівники організації Алекс Безна, Кеті Тейнерт та інші. Всі вони отримали грамоти та почесні нагороди за свою вірність організації та українській культурі.
Свято зібрало людей різного віку. Молодь аплодувала, коли від імені організації вручили три іменні стипендії на навчання Ганні Єрмоленко, Данилу Мороз-Харпер і Стейсі Фуллер.
Яке ж свято без смачної української їжі і веселої музики з танцями? Їжа особливо запам’яталася гостям свята — тут були і вареники, і тушкована капуста, і копчене сало, щойно привезене з України, і багато інших традиційних для української культури страв. Після вручення членам Товариства пам’ятного буклету з історією організації, розпочалася неформальна, танцювальна частина свята. Ми знаємо точно, що члени пісенного колективу «Веселка» на 30-річчі Товариства ледь не відбили собі ноги в танцях.
Сьогодні до складу Українсько-Американського Товариства Техасу входять представники різних поколінь української імміграції — ті, які виїхали з Неньки під час і після Другої світової війни (багато з них вже й не говорять українською мовою), емігранти з Радянського Союзу. Сьогоднішня хвиля — це українські дівчата, які виходять заміж за американців і переїжджають у США. Багато хто з них народилися і виросли під час великого історичного розлому — розвалу Радянського Союзу, деякі з них (особливо зі Східної України) говорять на іншому українському діалекті або не говорять українською взагалі (в силу різних причин), але при цьому вони гордо називають себе українками і в їх жилах тече справжня українська кров. Ми сподіваємося, що і для них знайдеться місце в Українсько-Американському Товаристві Техасу — організації, яка впродовж 30 років доводила і продовжує доводити свою любов і вірність українській культурі. Українці завжди були щедрими, хлібосольними, доброзичливими і відкритими як до своїх земляків, так і до сусідніх народів… Дай Бог, щоб ця традиція продовжилася і на техаській землі!
Текст та фото Сергія Тараненка